Obezite nedenleri, obezite tedavisi, obezite cerrahisi ve obezite'de beslenme

line
  • Altunizade Mah.

  • Kısıklı Cad. Oymacı Sok. No:7 Üsküdar/İSTANBUL

line

Metabolik Cerrahi

Metabolik Cerrahi

Obezite Nedenleri ve Tedavileri 03 Haziran 2017 / Cumartesi

Metabolik Cerrahi Nedir ?

Kilo fazlalığı, şeker hastalığı, kolesterol ve tansiyon yüksekliği ile seyreden tabloya Metabolik Sendrom ismi verilmektedir. Metabolik Sendromun ameliyat yöntemleri kullanılarak tedavi edilmesine Metabolik Cerrahi adı verilmektedir.

Metabolik Cerrahi uygulamaları obez hastalarda yaşam sürelerini uzatmakta ve kansere yakalanma sıklığını da olumlu yönde etkilemektedir.

Şu an için iki cerrahi seçenek bulunmaktadır.

Bunlar;

1-)Transit Bipartisyon (TB) :

Öncelikle hastaya tüp mide uygulaması yapılır ve ardından ince bağırsak ile kalın bağırsak birleşim yerinden geriye doğru 100 cm bağırsak ölçülür ve burası işaretlenir. Buradan itibaren de 150 cm bağırsak sayılır ve toplamda 250. cm'den ince bağırsak ikiye ayrılır. Alt ince bağırsak ucu mide çıkış bölümüne birleştirilir. Üst bağırsak ucu ise ilk işaretlenen 100. cm bağırsak bölümüne birleştirilir. Böylece ameliyata son verilir.Bu ameliyat ile gıdaların üçte biri normal eski yoldan, üçte ikisi yeni oluşturulan yoldan gitmektedir. Bu sayede GLP-1 adlı hormon salgılanır ve bu hormon hem pankreastan insülin salgılanmasını uyarır hem de dokulardaki insülinin etkinliğini arttırırak tip 2 şeker hastalığı üzerinde %90-95 oranında olumlu etki sağlar.

Obezite Medikal Cerrahi

2-)İleal Transpozisyon (IT)

İleal İnterpozisyon ince bağırsağın son kısmı ile başlangıç kısmının yer değiştirmesi işlemidir. Bu ameliyat insülin direncine neden olan hormonları devre dışı bırakıp, insülin duyarlılığını artıran hormon seviyelerini yükseltmek prensibi üzerinden işlev görür.Ghrelin (mide), GİP (oniki parmak barsağı) ve glukagon (pankreas) isimli insülin direnç hormonları ve ince barsağın son kısmındaki L hücrelerinden de GLP-1 adı verilen insülin duyarlılık hormonları salgılanır. Bu işlem ile asıl hedeflenen direnç hormonlarını azaltıp, duyarlılık hormonlarını artırmaktır.İnce barsağın son kısmına 'ileum' adı verilir. Burada da öncelikle hastaya tüp mide uygulaması yapılır ve ardından ince barsağın son kısmının,yani ileum'un, cerrahi olarak taşınmasına 'interpozisyon' adı verilmektedir:

Obezite Medikal Tedavisi

Her iki ameliyat da laparoskopik yöntemle ve ghrelin seviyesinin düşürülmesi, peptik ülserden korunması, kalori alımının azaltılması ve midenin genişlenmesinin önlenmesi için sleeve gastrektomi ile birlikte gerçekleştirilmektedir.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası

Ameliyat Öncesi

Ameliyattan genellikle 1 gün önce yatış işlemleriniz yapılacak ve size kan sulandırıcı ilaçlar, barsakların temizlenmesi için ilaçlar verilecektir. Kan şekeriniz ve hipertansiyonunuz kontrol altına alınacaktır. Ameliyata girmeden 1 gün önce sıvı diyetine (su, meyve suları, çorba, çay, ayran, komposto, gibi) girmeniz ve akşam 12?den sonra herhangi bir şey yiyip içmemeniz gerekecektir.

Ameliyat Sırasında

Anestezi ve diğer ilaçların akışını sağlamak için kolunuzdan damar yolu açılacaktır. Siz anestezi etkisindeyken, yeterli ve güvenli sıvı alışınızı sağlamak amacıyla damar içine ulaşım sağlayan kateterler takılacaktır. Düzenli olarak bacaklarınıza masaj yapması amacıyla bacaklarınıza sıkı bir çorap giyeceksiniz. Bu çorap yürümeye başlayıncaya kadar, bacaklarınızdaki kan akışını sağlayacaktır. Ameliyat öncesinde size idrar sondası takılacaktır.

Ameliyat Sonrası

Ameliyatı takip eden gün boyunca yalnızca su içebilirsiniz. Ağızdan beslenmeniz yeterli düzeye gelene kadar, diğer sıvı ve proteinler size serumla verilecektir. Akciğerlerinizi güçlendirmek için ameliyattan 1 gün sonra nefes egzersizleri yapmaya başlamalısınız Sıklıkla 2-3 günlük bir süre içinde sıvı gıda tüketmeye başlamış olacaksınız.

Taburcu Olma

Ameliyattan genellikle 4-5 gün sonra taburcu olunmaktadır. Yapılan ameliyata göre sıvı veya yarı katı yiyecek diyetine devam etmeli öğünlerinizi 2-3 saat arayla yemelisiniz. Günlük en az 1,5 litre sadece su içmeniz gerekmektedir.

Takip

Sırasıyla ameliyattan sonraki 1 . Ay - 3. Ay - 6. Ay - 1. Yıl - 1.5 Yıl ve 2. Yılda kan ve idrar testleri yaptırmanız gerekmektedir. Kontroller sırasında midenin durumunu gözden geçirmek için endoskopi yapılması gerekebilir.

Bu Yazıyı Paylaş :