Obezite nedenleri, obezite tedavisi, obezite cerrahisi ve obezite'de beslenme

line
  • Altunizade Mah.

  • Kısıklı Cad. Oymacı Sok. No:7 Üsküdar/İSTANBUL

line

Kimler cerrahiye adaydır

Kimler cerrahiye adaydır

Obezite Nedenleri ve Tedavileri 06 Mart 2017 / Pazartesi

Vücut kitle endeksi (BMI) 40 kg/m²'den büyük olan hastalar ve obezite ile ilgili hastalıkları olanlar için ameliyat endikasyonu vardır. Ameliyat ayrıca, obezite birden fazla ilişikli hastalık ile bağlantılı ise ya da sadece şiddetli diyabet varsa BMI 35-40 kg/m² arasında olan hastalar için de düşünülmelidir.

Ayrıca BMI bu kadar yüksek olmasa da veya tedavilerle düşürülmüş olsa da, aynı değerlere hızla çıkacağı düşünülen hastalara da operasyon uygulanabilmektedir.

Kısaca

  1. 18-60 yaş arası hastalar,
  2. VKI 40kg/m² olanlar,
  3. VKI 35-40 kg/m² olan fakat beraberinde şeker, kalp, solunum ve eklem hastalıkları gibi yandaş hastalıkları olan kişiler bu cerrahiye aday olabilirler.

Diğer metodlarla etkin kilo kaybetmesine rağmen kilolarını tekrar alan hastalarda cerrahi endikedir. Cerrahi için düşünülen hastalar cerrahi dışı yöntemlerle kalıcı ve yeterli kilo kaybı sağlayamayan hastalardır. Hastaların takiplerini düzenli yaptırmaları ameliyat seçeneğinin düşünülmesi için bir zorunluluktur.

Ameliyat kararı almadan önce mutlaka obezitenin endokrin bir hastalığa bağlı olmadığı gösterilmelidir. Cerrahi karar sadece hastanın isteği ile değil, cerrah, anestezi uzmanı, endokrinolog, psikiyatrist ve diyetisyenden oluşan bir kurulun değerlendirme sonucuna göre alınmalıdır.

Bu Yazıyı Paylaş :