Obezite nedenleri, obezite tedavisi, obezite cerrahisi ve obezite'de beslenme

line
  • Altunizade Mah.

  • Kısıklı Cad. Oymacı Sok. No:7 Üsküdar/İSTANBUL

line

Şeker Hastalığından Ameliyat ile Kurtulmak Mümkün mü ?

Şeker Hastalığından Ameliyat ile Kurtulmak Mümkün mü ?

Doç. Dr. Ahmet Serdar KARACA 09 Haziran 2017 / Cuma

Şeker Hastalığı Ameliyatı, günümüzde Metabolik Cerrahi uygulamaları kapsamında değerlendirlen bir durumdur. Metabolik Cerrahi'nin obezite ameliyatlarından farkı ince barsakların bypass işlemi ile devre dışı bırakılmaması, sadece yer değiştirme (transpozisyon/interpozisyon) ile hormonal değişimlerden faydalanarak şeker hastalığını kontrol altına alma çabasıdır.

Bir diğer ciddi fark ise Metabolik Cerrahi uygulamalarının ciddi kilo problemi olmayan tip 2 diyabet hastalarında da kilo kaybından bağımsız olarak bu hormonal düzeni değiştirebilme ve bu sayede kan şekeri kontrolü üzerine olan olumlu etkileridir. Klinik pratikte uygulanmakta olan 2 temel metabolik cerrahi uygulaması vardır.

Bunlardan ilki İleal Transpozisyon (IT), ikincisi ise Transit Bipartisyon (TB) ameliyatıdır. Beklediğimiz etki midenin tüpleştirilmesi ve bu sayede kalori alımının azaltılması, yemeklerin sindirimin erken dönemde ince barsağın son kısmı ile temas etmesi sonucu olumlu hormon düzeylerinde artış ve oniki parmak barsağının devre dışı bırakılması ile elde edilen olumsuz hormonların etkinliğinin azalmasının bir birleşmesidir.

Transit Bipartisyon ameliyatında oniki parmak barsağı devre dışı bırakılmaksızın yiyeceklerin bu kısma geçişi kısıtlanarak hem emilim bozuklukları azaltılır hem de IT gibi komplike bir işleme gerek kalmamamaktadır

Ameliyattan sonra şeker hastalığı ?

Obez tip 2 şeker hastasının pankreas rezervi tükenmemişse ki (bunu ameliyat öncesi tetkiklerle anlayabilmekteyiz) %90'ın üzerinde hasta şeker hastalığından kurtulabilmektedir. Bu prosedürün uygulandığı hastaların yaklaşık 5 yıllık takipleri sonucunda şeker hastalığının tekrar etmediği gösterilmiştir.

Bu Yazıyı Paylaş :

Kategoriler