Obezite nedenleri, obezite tedavisi, obezite cerrahisi ve obezite'de beslenme

line
  • Altunizade Mah.

  • Kısıklı Cad. Oymacı Sok. No:7 Üsküdar/İSTANBUL

line

Obezite cerrahisi sonrası vitamin takviyeleri ve protein tozu neden kullanılmalı

Obezite cerrahisi sonrası vitamin takviyeleri ve protein tozu neden kullanılmalı

Dyt. Selin İmran Özdemir 09 Mayıs 2017 / Salı

Ameliyattan sonra doğru beslenmenin birçok amacı bulunmaktadır. Ameliyat sonrası doku iyileşmesinin sağlanması, sağlıklı kilo kaybı, yağsız kas kütlesinin korunması, gerekli enerji ve besin öğelerinin vücuda alınması bunlar arasındadır. Bir başka amaç ise ameliyat sonrası beslenmeye bağlı oluşabilecek şikayetlerin (mide bulantısı, kusma, reflü, dumping sendromu gibi) azaltılması veya oluşmasının engellenmesidir. Bu nedenle önerilere dikkatlice uyulması büyük önem taşımaktadır. Her hastanın farklı olabileceği ve beslenmenin kişiye özgü olduğu unutulmamalıdır.

Yara iyileşmesi, vücudun kendini onarabilmesi ve kas kaybının önlenmesi için her öğün mutlaka protein alınmalıdır. Ayrıca proteinlerin sindirimi ve metabolize edilmesi uzun sürdüğü için uzun süre tokluk sağlar. Bu yüzden öncelik her zaman protein içeren besinlerden olmalıdır. Besinlerin yanı sıra takviye protein tozu da kullanılmalıdır. Çünkü mide hacmi küçüleceği için tüketilen besinlerin miktarı da azalacaktır. Sadece besinlerden gelen protein ile günlük protein ihtiyacı karşılanamamaktadır. Ek protein kaynağı toz şeklinde ise su, laktozsuz süt, yoğurt, şekersiz komposto gibi soğuk yiyecek veya içeceklere karıştırılabilir. Eğer çorba gibi ılık sıvılara eklenecekse asla sıvı kaynarken eklenmemeli, sıvı iyice soğuduktan sonra eklenmelidir. 1 günde alınacak toplam protein miktarı tek seferde alınmamalı, öğünlere paylaştırılmalıdır. Protein tozu süt ve yoğurtla karıştırıldığında dışarıda bekletilmemeli ve buzdolabında saklanmalıdır.

Ameliyat sonrası vitamin takviyelerinin kullanılması hem iyileşmeyi destekleyecektir hem de enfeksiyonlara karşı vücut direncini artıracaktır. Ayrıca anemi, osteopeni, saç dökülmesi, yorgunluk gibi obezite cerrahisi sonrası vitamin-mineral eksikliklerine bağlı olarak oluşabilecek hastalıkların ve rahatsızlıkların önlenmesi sağlanacaktır. Ameliyat sonrası midenin daha rahat tolere edebilmesi için vitamin takviyelerinin çiğnenebilir, ezilebilir, suda çözünebilir veya sıvı formları tercih edilmelidir.

Bu Yazıyı Paylaş :

Kategoriler