Obezite nedenleri, obezite tedavisi, obezite cerrahisi ve obezite'de beslenme

line
  • Altunizade Mah.

  • Kısıklı Cad. Oymacı Sok. No:7 Üsküdar/İSTANBUL

line

Nasıl önlem alırız

Nasıl önlem alırız

Doç. Dr. Özlem (Tuğal) Ciğerli 08 Mayıs 2017 / Pazartesi

Çocukluk döneminde gelişen aşırı kilo alımının, erişkinlik dönemindeki obeziteye neden olduğu bilindiği için, şişmanlık çocukluk döneminden itibaren önemlidir. Bu nedenle en önemli hedef çocukluk ve ergenlik döneminde şişmanlamayı önleyecek şekilde, sağlıklı gıdaları tüketmek, aşırı kalorili yiyecek ve içeceklerden uzak durmak ve hareketli yaşamı, yaşam boyu düzenli egzersiz alışkanlığını geliştirmek olmalıdır.

Günlük televizyon veya bilgisayar başında- cep telefonu ile pasif, hareketsiz geçen sürenin aileler tarafından kısıtlanması çok önemlidir. Çocuklar hem fiziksel hem de zihinsel gelişimlerini destekleyecek şekilde hareketli oyunları oynayarak en az günlük 1 saat vakit geçirmelidirler.

Çocuk, anne ve babasının beslenme tarzını, yaşam şeklini örnek alacağı için bu konuda ebeveynler çok dikkatli olmalıdır. Aile mutluluğu pekiştirmek için, sıkıntıyı- üzüntüyü gidermek veya ödül için tatlı ile beslemek yerine, sağlıklı olmak için yemek yemeği çocuğa öğretmelidir. Ailenin masa başında bir arada öğünlerde birlikte olmasına özen gösterilmeli, ayaküstü- televizyon seyrederken veya sürekli atıştırmalardan kaçınılmalıdır.

Erişkinler hayatlarının çeşitli dönemlerinde kilo almak için daha riskli bir yaşam tarzına yönlenebilirler. Örneğin sigara bırakma dönemlerinde aşırı yemek yeme isteği olabilir. Fiziksel aktivite veya başka uğraşlar bu yatkınlığı önleyecektir.

Yaşamda stres kaynağı olabilecek durumlar; örneğin boşanmalar, işsizlik, kayıplar, kırsaldan şehire göç etmek, yeni bir okul ortamı, sınav hazırlığı, yeni bir iş ortamı gibi, bazen de evlenme veya çocuk sahibi olma durumu, hem kadın için, hem de erkek için kilo almaya neden olabilmektedir.

Kişilerin öğrenilmiş rahatlama ve stresle baş etme yöntemlerine sahip olması, hobileri ve sosyal destek kaynakları olması, böyle dönemlerde önemli hale gelir. Mutluluk kaynağı olarak sadece yemeğe yönelmek, tatlı veya karbonhidratı ödül gibi tüketmek kısa zamanda kilo alımına ve obeziteye neden olacaktır.

Okullarda ve iş yerlerinde sağlıklı yiyecek tüketimi, egzersize zaman ayrılması ve özendirilmesi, stresle baş etme yöntemlerine eğitimde yer verilmesi sağlıklı yaşam şeklinin bir alışkanlık haline gelmesini sağlayacaktır.

Bu Yazıyı Paylaş :

Kategoriler